Top

Beyaz Fırın – Etiler

Beyaz Fırın’ın 7. mağazası olan Etiler, markanın 2 asır sonra yeniden Avrupa Yakasına dönüşünü simgeliyor. 2 asırlık geçmişiyle köklü bir tarihe ve güçlü bir kimliğe sahip bir marka olan Beyaz Fırın, sektöründe uzun yıllardır gerek mimari dili gerekse görsel ve pazarlama iletişimi ile hep öncü oldu.

Marka hikayesini görsel dilinde kuvvetli bir şekilde hissettiren Beyaz Fırın, 1836’da Balat’ta açılan poğaça börek çörek fırınından Kadıköy ve Anadolu Yakasında poğaçası, limonatası, kahvaltısı, pastaları ve tatlılarıyla nam salmış, yöneticisi olan Stoyanof ailesi gibi nesilden nesile müdavimi olan müşterileri ile büyümüştür.

Etiler’de 1954 yılında modern ve planlı şehircilik kapsamında yapılan orijinal bina, Beyaz Fırın projesi başlamadan önce güçlendirme talebi ile yıkılıp yeniden yapıldı. Beyaz Fırın, binanın orijinaline sadık olarak yapımını takip ederken, yaklaşık 4 aylık bu süreçte Karbon da iç mekan projesini hazırladı.

Her mağazasında imalathane kurarak yerinde üretim yapan Beyaz Fırın için binanın bodrum katı kullanıldı. Ön bahçeyi geçip ana kapıdan mağazaya girildiğinde, müşterileri markanın öz kimliğine uygun olarak “pastane tezgahı”karşılıyor. Müşteriyi ada şeklinde yerleştirilmiş ana tezgahların etrafından dolaştıran ana sirkülasyon, çikolata reyonu ve mayalı ürünler tezgahına uğradıktan sonra kış bahçesine açılan kapı veya üst kattaki oturma alanına çıkan merdivenlerde ikiye ayrılıyor.

Birinci kat, sakin bir oturma alanı sağlıyor. Bu katın Nisbetiye Caddesine bakan cephesinde yer alan dar e uzun balkon korunarak, keyifli bir açık hava alanı olarak değerlendiriliyor.

Giriş katın arkasında yer alan kış bahçesi ise açılabilen camlarla çevrelenmiş kapalı alanını çevreleyen koridor boynca doğal bahçe bitkileri ile renklendiriliyor.  Yazın bu açık hava koridoru, açılan camlarla birlikte kış bahçesi mekanının içine katılmış oluyor.

İç mekanda markanın pastane kültürünü sahiplenerek olgunlaştırdığı dönemlere denk gelen Art Deco akımının esintileri yer yer cömertçe yer yer ise detaylarda karşınıza çıkabiliyor. Pasta tezgahının arkasında, birinci kata çıkan merdivenlerin korkuluklarında, ana giriş kapısının ferforje tasarımında markanın milady olan 1836 yılının tipografik olarak işlenmiş versiyonları yer almakta.

Bianco Carrara mermeri 2011 yılından beri mimari dilinde kullanan Beyaz Fırın, pirinç detaylar, ahşap, el yapımı çini seramikler ve mozaikleri de bu dilin merkezine yerleştirmiş durumda. Doğallık markanın ürün bazlı temel taşı olduğu gibi mimari elemanların da ortak noktası. Tüm Beyaz Fırın mağazalarında olduğu gibi bu mağazada da görsel konsept ürün odaklı. Tezgahlar tüm mağazalardaki en önemli görsel elemanlar. Fonksiyonel olarak ürünü yıldızlaştıran özel aydınlatma da iç mekandaki diğer aydınlatmalar gibi özenle seçildi.

“İki Asır Sonra Yeniden Avrupa Yakasında” söylemi üzerinden Etiler mağazasının iletişimini yapan Beyaz Fırın, geçmişe ve hikayesinin temellerine dair kimi zaman bir ürünle kimi zaman bir anı ile referans veriyor. Bu bağlamda, ailenin 4. Nesil yöneticisi Dimitri Stoyanof’un uzun yıllardır süregelen seyahat ve fotoğraf merakının eseri olan yüzlerce fotoğrafın arasından seçilerek kolaj tekniği ile tasarlanan Zamanda Titreşimler temalı afişler de birinci kat duvarlarını süslemektedir.

Beyaz Fırın’ın mimari konsept tasarımı ve uygulamasının yanı sıra, marka hikayesinin mekanda, iç mekan görsellerinde ve pazarlama iletişimindeki anlatımı da Karbon tarafından gerçekleştiriliyor. Uzun yıllardır birlikte çalışıyor olmanın getirdiği birikimle Beyaz Fırın için önemli bir adım olan Avrupa yakasındaki ilk mağazanın açılışı sınırlanmamış bir tasarım deneyimi olarak Karbon’un multidisipliner çalışmaları arasında mihenk taşı sayılabilecek projelerdendir.

Beyaz Fırın Etiler is one of the multidisciplinary projects we established in 2017. The brand has a history of 5 generations started in early 1800s, evolving into a modern patisserie ine 1920s. This is the 7th store of the brand and the first one on the European side of Istanbul. To highlight the historical background of the brand, we incorporated art-deco style elements in every aspect of design from architecture to graphic design as a reference to 1920s. With the interpretation of art-deco style in the light of a refined and elegant aesthetic sense we established a rooted yet modern atmosphere throughout the building.

Marble, natural stones, wood and brass are used for flooring to create a grid system that helps the visitor navigate the store. We obtained unity by using material harmony in vertical and horizontal axises starting from the floor, leading to pillars, girder and finally to the ceiling. Functionality was the key point of the project. Technical and decorative elements including lighting, furniture placement, socket placement for visitors spending the day working on their computers were considered thoroughly. To increase the desirability of products we installed lighting with various color and sharpness while keeping the ambient light favourable for customer experience.

Constructive components used in architecture and design enhanced the art-deco atmosphere we aimed to establish. In addition, using brand’s colors in handmade ceramics which are placed throughout the building enriched the overall style.

Placing art deco style floral wrought iron in various decorative and functional elements such as garden wall, main door, balcony parapets contributed to the rooted and historical image of the brand.

The first floor that serves as the brasserie, was decorated in a cosy but chic style. Walls of the first floor are covered with posters that emphasise “vibrations in time”. The images used in the posters belonged to the 4th generation owner of Beyaz Fırın who has an archive of photographs he took for 60 years. All the images were reconstructed, edited and combined in this context. Editorial design and packaging that explains brand’s history also strengthened the image we aimed to obtain.

İŞ TANIMI:

Mimari konsept, proje ve uygulama. İç mekan görselleri.

MÜŞTERİ:

EKİP:

B. Akgün Özüekren, Sinem Altay, Artur Kuyumcuyan

FOTOĞRAFLAR:

Umut Töre Photography